Tulokset

2019:

Bonspiel 2019 1

  1. Particurling (Markus Sipilä, Lotta Immonen, Leo Ouni, Tiina Suuripää)

Bonspiel 2019 2

2. FiPa (Jouni Jokinen, Juhani Heinonen, Markku Hämäläinen, Ville Niemi, Hannu Nieminen)

Bonspiel 2019 3

3. Eight points (Jussi Sinnemäki, Kauko Juntunen, Harri Korhonen, Petteri Koskikallio)

 

2018:

  1. Team HiroShima (Kalle Lehtomäki, Vesa Hirsimaa, Petri Juntunen, Jussi Kivisilta)
  2. HRT VIX (Paavo Kuosmanen, Kasper Hakunti, Bonnie Nilhamm, Tiina Suuripää)
  3. Joukkue puskista (Teemu Salo, Ville Niemi, Jari Rouvinen, Tommi Rouvinen, Tero Salo)
  4. Kojootit (Wille Mäkelä)

 

2017 (36. Finnish Bonspiel):

2017_Bonspiel_winners

  1. Häviävän pienet (Sullanmaa, Jani – Harjula, Riku – Sinisalo, Esko – Sipola, Iiro)

2017_Bonspiel_second

2.  Team Colorado (Kizlyk, Darrick – Boshoven, Justin – Stevinson, Sean – Suhr, David)

2017_Bonspiel_third

3. Hard Rock Team AIV (Salo, Teemu – Halonen, Harry – Kiiskinen, Kalle)

2016:

  1. Pingviinit (Uusipaavalniemi, Jussi – Manninen, Petri – Savonen, Jukka – Tsutsunen, Petri)
  2. 146 Rockets (Sullanmaa, Jani – Sepperi, Toni – Harjula, Riku – Sinisalo, Esko – Sipola, Iiro)
  3. Galax Sliders (Kiiskinen, Kalle – Piilo, Perttu – Salo, Teemu – Kuosmanen, Paavo)

2015:

Bonspiel 2015 1 Pingviinit

1. Pingviinit: Jussi Uusipaavalniemi, Petri Manninen, Markus Kaustinen, Jukka Savonen

Bonspiel 2015 2 Curlinglasse

2. Curlinglasse: Perkiö, Lauri – Riikonen, Jouko – Nummila, Mauno – Syrjä, Matti

Bonspiel 2015 3 ArMiRiVi

3. ArMiRiVi: Saastamoinen, Mikko – Kolmonen, Risto – Kärkkäinen, Ville – Sorsa, Ari

 

 

2014:

Finnish_Bonspiel_2014_I

1. Team Ylhäinen: Kasper Hakunti, Iiro Sipola, Esko Sinisalo, Toni Ylhäinen

Finnish_Bonspiel_2014_II

2. Pingviinit: Jussi Uusipaavalniemi, Petri Tsutsunen, Petri Manninen

Finnish_Bonspiel_2014_III

3. Sementinohuet seitit: Riku Harjula, Jere Sullanmaa, Toni Sepperi, Jani Sullanmaa, Roni Pakkala

 

2013:

Finnish_Bonspiel_winners_2013

  1. #MaximumAttack (Sullanmaa, Jani – Pakkala, Roni – Harjula, Riku – Sepperi, Toni – Sullanmaa, Jere)
  2. Curlers Unchained (Hossi, Heidi – Puustinen, Sanna – Piilo, Perttu – Mäkelä, Leo – Kölhi, Tiina)
  3. Koliseva Jäämies (Jäämies, Pauli – Koliseva, Erno – Männynväli, Antti – Männynväli, Hanna)

2012:

Finnish_Bonspiel_winners_2012

  1. Anne Malmi (Rocks’n’Roll: Malmi, Anne – Malmi, Olavi – Suomela, Teemu – Suuripää, Tiina)
  2. Teemu Salo (Hard Rock Team XXX)
  3. Team Adamant Men ja Sanna Puustinen (Okluusiorintama)

2011:

  1. Teemu Salo (Hard Rock Team XIV: Salo, Teemu – Wille Mäkelä, Petteri Maaranen, Pasi Vanhalakka ja Jari Laukkanen)
  2. Jussi Uusipaavalniemi (Pingviinit)
  3. Jani Sullanmaa (Nose hit Sherlock) ja Olli Rissanen (VHCC)

2010:

  1. Manuela Siegrist (SUI: Siegrist, Manuela – Wyss, Janine – Hug, Claudia – Lehmann, Imogen)
  2. Kirsi Nykänen (Jäiset (Hyvinkää))
  3. Kari Keränen (Joensuu)

2009:

  1. Aku Kauste (Kauste, Aku – Hakunti, Kasper – Jäämies, Pauli – Virtanen, Lasse)
  2. Ellen Vogt (CJ PEVEM)
  3. Iiro Sipola (Kamelit)

2008:

  1. Kimmo Ilvonen (Ilvonen, Kimmo – Mandelin, Bettina – Anttila, Toni – Majapuro, Anna)

2007:

  • Turnausta ei pelattu jäähallin remontin takia.

2006:

  1. Jussi Uusipaavalniemi (Pingviinit)
  2. Team Larsson (SWE)
  3. Team Holmberg (SWE)

2005:

  1. Jermu Pöllänen (Timo Patrikka, Arto Horttanainen, Lotta Norri, Riikka Louhivuori, Juha Pekaristo)
  2. J. Rosendal (Hyvinkää)
  3. L. Holmberg (Team TFS, SWE)

2004:

  1. Tony Pölder (Mjölby)

2003:

  1. Joakim Carlssen (Team Byggs, SWE)
  2. Mats Nyberg (SWE)
  3. Wille Mäkelä (SLC 2002 reunion) ja Jussi Uusipaavalniemi (Pingviinit)

2002:

 

2001:

  1. Jussi Uusipaavalniemi (Ville Lehmuskoski, Miska Arminen, Jukka Savonen, Nina Pöllänen)
  2. Marko Poikolainen (Marko’s all stars)
  3. Perttu Piilo (Pertun Enkelit)

2000:

  1. Teemu Salo (Perttu Piilo, Jaana Jokela, Nina Pöllänen)
  2. Olli Rissanen
  3. Hallihait

1999:

  1. Mika Malinen (Awiners)
  2. Aku Kauste (Tigers)
  3. Olli Rissanen (Presidentin miehet) ja Yrjö Franssila (A-Curling)

1998:

  1. Hjort (Falu CC, SWE)
  2. Weckman (Rolling Stones, Hyvinkää)
  3. Ström (Falu CC, SWE) ja Väänänen (Joensuu CC)

1997:

  1. Pekka Saarelainen (Gliders, Hyvinkää: Jari Laukkanen, Marko Latvala, Tommi Vahvelainen, Petri Tsutsunen)
  2. Mika Malinen (Joensuu)
  3. Orrainen (Hyvinkää) ja Toivonen (Tapanilan Erä)

1996:

  • Super Bonspiel:
    1. Jari Laukkanen (Gliders)
    2. UPN-Data
  • Normaali Bonspiel:
    1. Bengt Ström (Falun SWE)
    2. Kai Pahl (Revyy)

1995:

  1. Matti Orrainen (HyPS: Matti Orrainen, Mauno Nummila, Kari Ryökäs, Olli Orrainen)
  2. Peder Haraldsson (Uppsala CG)
  3. Igor Minin (Pietari) ja Håkan Nilsson (Falu CC)

1994:

  1. Jari Laukkanen (Hy Curl)
  2. Peder Haraldsson (Uppsala CG)
  3. Mauno Nummila (Hy Curl) ja Kauko Orrainen (Hy Curl)

1993:

  1. Jari Laukkanen (Hy Curl)
  2. Leo Kluger

1992:

  1. Jari Laukkanen (Hy Curl)
  2. Markku Hämäläinen (Hy Curl)
  3. Tomi Rantamäki (Hy Curl) ja Ilkka Musto (Hy Tahko)

1991:

  1. Jussi Uusipaavalniemi (Hy Curl)
  2. Kai Pahl (Hy Curl)
  3. Jaana Jokela (Hy Curl) ja Petri Tsutsunen (Hy Curl)

1990:

  1. Jussi Uusipaavalniemi (Hy Curl)
  2. Pasi Länsiluoto (Hy Curl)
  3. Peder Haraldsson (Uppsala CG) ja Kai Pahl (Hy Curl)

1989:

  1. Jaana Jokela (Hy Curl)
  2. Marko Poikolainen (Hy Curl)
  3. Pasi Länsiluoto (Hy Curl) ja Kai Pahl (Hy Curl)

1988:

  1. Jussi Uusipaavalniemi (Hy Curl)
  2. Matti Orrainen (HyPS)
  3. Juhani Heinonen (Hy Curl) ja Kai Pahl (Hy Curl)

1987 (Hyvinkään Jäähalli):

  1. Jussi Uusipaavalniemi (Hy Curl)
  2. Kai Pahl (Hy Curl)
  3. Pekka Pekaristo (Hy Curl) ja Matti Orrainen (HyPS)

1986 (ulkojää):

  1. Jussi Uusipaavalniemi (Hy Curl)
  2. Bengt-Åke Rönn (Loke)
  3. Juhani Heinonen (Hy Curl)

1985 (ulkojää):

  1. Jussi Uusipaavalniemi (Hy Curl)
  2. Peder Haraldsson (Uppsala CG)
  3. Kai Pahl (Hy Curl)

1984 (ulkojää):

  1. Peder Haraldsson (Uppsala CG)
  2. Kai Pahl (Hy Curl)
  3. Tapio Juntunen (Hy Curl)

1983 (ulkojää):

  1. Kauko Orrainen (FC Pub)
  2. Pulterit
  3. Guy Holmberg (Kierteet)
  4. Tapio Juntunen (Vato)

1982 (ulkojää):

  1. Pulterit (Antero Vilkman, Osmo Anttila, Pekka Sylvander, Eero Vilevaara)

1981 (ulkojää):

  1. Sundbyberg
  2. Gösta Jacobsson/Peder Haraldson (Uppsala)
  3. Kai Pahl (Aura-Team)

1980 (Finnish Bonspiel, ulkojää):

  1. Steen Skölfman (Sundbyberg)
  2. Peder Haraldson (Uppsala)
  3. Ederståhl (Eskilstuna)

1979 (Finnish Open, ulkojää):

  1. Rolf Arvisdsson (SWE)
  2. Lennard Ederståhl (Eskilstuna)

1978 (ulkojää):

Tietoja vanhoista turnauksista on Suomen Curlinglehdessä: Suomen Curlinglehti N:o 7 2/1996